Family Essentials Flyer

As a Family Business Started in 1955,

Freson Bros. has Always Been Focused on Family.

 

We understand that every family is busy and that’s why we’ve developed our range of Family Essentials to help you save on the everyday products you use the most! 

Find your family’s favourite MEAL SOLUTIONS with  Freson Bros. Family Essentials and enjoy the same great quality products we always have – Alberta Beef, Alberta Pork and Alberta Chicken, fresh produce and quality grocery products.

Every month pick up the latest Family Essentials flyer and see for yourself all the great quality food and perfect family meal solutions at everyday low prices. For this month’s recipes, click here!

Or, conveniently, if you join our Smart Shopper Savings Program, we’ll email you our flyer every week.


February 28, 2025 – March 27, 2025

Slow Cooker BBQ Alberta Pork Side Ribs – Page 2

Light Brown Sugar – In your Pantry
$8.94 – (3 lb) Alberta Pork Side Ribs ($2.98/LB)
$0.44 – (1 tbs = 17.07g) Western Family Ground Paprika 145g ($3.78)
$0.18 – (1 tsp = 5.69g) Western Family Chili Powder 155g ($4.78)
$0.06 – (1/4 tsp = 1.42g) Western Family Cayenne Pepper 97g ($3.78)
$0.18 – (1/4 cup = 59 mL) Western Family Apple Cider Vinegar 1L ($2.98)
$0.35 – (1/3 cup = 79mL) Western Family Ketchup 1L ($4.48)
$1.26 – (1/3 cup = 79mL) Western Family Honey 355g ($4.48)

Total Cost: $11.41● Number of Servings = 6 ● Cost Per Serving = $1.90

Breakfast Skillet – Page 7

$5.98 (1kg) Western Family Shredded Hashbrowns, 1kg ($5.98)
$1.96 – 5 Western Family Large Eggs, 30 pack ($11.78)
$1.99 – (1/2 lb) Ranch Brand Sausages, 1lb ($3.98)
$2.12 – (1 cup = 100g) Western Family Shredded Cheese, 320g ($6.78)
$0.07 – (0.5g = 1tsp) Western Family dried parsley, 14g ($1.98)

Total Cost = $12.52 ● Number of Servings = 6 ● Cost Per Serving = $2.09

Pizza Pocket – Page 8

$3.50 – (1 Package = 156g) Only Goodness Cauliflower Pizza Crust, 156g ($3.50)
$1.48 – (1 cup = 237mL) Western Family Pizza Sauce, 213mL (3/$4)
$2.12 – (1 cup = 100g) Western Family Shredded Cheese, 320g ($6.78)

Total Cost: $7.10 ● Number of Servings: 8 ● Cost Per Serving: $0.89

Homestyle Shepherd’s Pie – Page 11

$2.26 – (1/3 tray = 1 serving), Western Family Homestyle Shepherd’s Pie, 907g ($6.78)

Total Cost = $6.78 ● Number of Servings = 3 ● Cost Per Serving = $2.26

Egg, Mushroom & Spinach Omelette – Page 13

$2.36 – 6 Western Family Large Eggs, 30 pack ($11.78)
$0.62 – (62.5g = 1/2 cup) Mushrooms, 454g ($4.48)
$0.17 – (15g = 1/2 cup) Fresh Express Spinach, 907g ($9.98)

Total Cost: $3.14 ● Number of Servings: 3 ● Cost Per Serving: $1.05

March 28  – April 24, 2025

Alberta Beef Tacos – Page 2

 $5.98 – (1 lb) Extra Lean Ground Beef ($5.98/lb)
$0.75 – (1 packet) Western Family Taco Seasoning 135g (3 for $4.00)
$2.32 – (8 Taco Shells) Western Family Taco Shells 125g ($3.48)
$1.24 – (1/2 cup = 100g) Grape Tomatoes 283g (2 for $7)
$1.14 – (1/2 cup grated = 50g) Faith Farms Cheese 340g ($7.78)
$0.44 – (1/4 cup = 38g ) Western Family Diced Avacado 500g ($5.78)
$0.70 – (1/2 cup = 50mL) Western Family Exquisita Salsa 430mL ($3.98)

Total Cost = $12.33 • Number of Tacos = 8 • Cost Per Taco = $1.54

Pancakes & Syrup – Page 7

$0.19 – (1 pancake = 43g) Western Family Buttermilk Pancake Mix, 905g ($4.48)
$0.36 – (1/4 cup = 60mL) Western Family Pancake Syrup, 750mL ($4.48)

Total Cost = $0.57 • Number of Servings = 1 • Cost Per Serving = $0.57

Roasted Baby Potatoes – Page 8

$2.33 – (1lbs) 3lb Little Potato Co. Yellow Potatoes ($6.98)
$0.82 – (1/8 cup = 29.5mL), Western Family Pure Olive Oil, 250mL ($6.98)
$0.45 – (2tbsp = 6.7g) Western Family Italian Seasoning, 37g ($2.48)

Total Cost = $3.60 • Number of Servings = 4 • Cost Per Serving = $0.90

Fruit Dip – Page 9

$0.524 – (1 tbsp = 17.07g) , Western Family Liquid Honey, 1 kg ($13.78)
$0.39 – (1/4 tsp = 4.93mL), Western Family Pure Vanilla Extract, 250mL ($19.98)
$1.91 – (1 cup = 240g) Western Family Plain 0% Greek Yogurt , 500g ($3.98)
$1.58 – (1/2 block = 125g) Western Family Cream Cheese Brick, 250g (2/$7)

Total Cost = $4.29 • Number of Servings = 10 • Cost Per Serving = $0.43

Freson Bros.

Weekly Flyer

Where you can find weekly deals on great food!

Freson Bros.

Healthy Savings

At Freson Bros., we believe in healthy alternatives and choices, which is why we have created Healthy Savings.